Zamestnávatelia, pozor na ženy po materskej!

Autor: Martina Slneková | 2.2.2017 o 11:52 | (upravené 2.2.2017 o 22:17) Karma článku: 10,90 | Prečítané:  11362x

Keďže nie som zástanca zovšeobecnených tvrdení aplikovaných plošne na nehodiace sa prípady, upozorňujem, že tento článok nie je o všetkých matkách po materskej.

Možno skôr o matkách, ktoré boli aj pred materskou spoľahlivé a produktívne pracovníčky, nech už bolo ich pracovné zaradenie akékoľvek. Hovorím o matkách, ktoré nešli na materskú preto, že nenaplnili svoje predstavy o práci a kariére. Skôr hovorím o tých, ktoré sa uplatnili, mali z práce radosť a na materskú odišli nazvime to „na vrchole síl a úspechu“ a kvôli potešeniu z predstavy byť matkou. A nehovorím len o vrcholových manažérkach, týka sa to aj pani predavačky z potravín, ktorá však svoju prácu robila s nasadením pilota formuly jeden.

Tieto ženy totiž vo väčšine prípadov nedokážu na materskej či rodičovskej dovolenke znížiť úroveň aktivity a produktivity na starostlivosť o jedeného nového člena rodiny. Veľmi rýchlo si domácnosť a všetky povinnosti zorganizujú tak, že im ostáva čas aj na iné veci a keďže sú to zväčša efektívne a progresívne uvažujúce dámy, začnú si hľadať zmysluplné aktivity – pomáhajú manželom vo firme, robia niekomu účtovníctvo, začnú šiť detské veci, nájdu si prácu online, pomáhajú v miestnych neziskových organizáciách, spolkoch a združeniach pre deti a pod. ... skrátka sa snažia byť užitočné a prispievať dobrým veciam.

Žena na materskej či rodičovskej „dovolenke“ (toto pomenovanie ma vždy pobaví), ktorá pracuje alebo sa venuje iným hodnotným aktivitám, je vlastne na dennom a nočnom štúdiu vysokej školy manažmentu a riadenia projektov.

A preto si dovolím tvrdiť, že takéto ženy sú pre zamestnávateľov zdrojom ohromného pracovného potenciálu. Pamätám si, ako som raz robila výber na pozíciu účtovníčky a prihlásila sa mi aj jedna pani po rodičovskej dovolenke. Keď to počul šéf ekonomického, okamžite ma varoval, že on nikoho po materskej nechce, pretože „tie ženy nie sú v obraze“. Ja som si však danú pani pozvala na pohovor a zaujímalo ma, ako prebiehala jej materská a rodičovská dovolenka. A pozrime sa! Robila manželovi živnostníkovi účtovníctvo, chodila pomáhať do voľnočasového združenia pre deti a ešte pár iných drobných aktivít. Všetky informácie som si overila a ona sa pre mňa stala kandidátkou číslo 1. Šéfa ekonomického som musela presvedčiť, aby to s ňou skúsil a vyložila som mu všetky argumenty pre jej prijatie. Našťastie sa nechal „ukecať“ a čuduj sa svete – získal jednu z najvýkonnejších a najbezproblémovejších osôb na oddelení.

Ja sama nepatrím medzi „šťastné“ matky s dvoma aktívnymi babičkami, u ktorých deti trávia pomaly viac času ako doma.  Nemám k dispozícii ani iných členov rodiny, ktorí by mi dieťa trhali z rúk a hnali sa s ním na prechádzku alebo na plávanie. Popri našej ratolesti pracujem z domu.  Chvíľku trvalo, kým som sa zorganizovala, ale odvtedy vnímam ohromné výhody tohto „nastavenia“. Je to totiž úžasná platforma pre objavovanie neobjavených možností a schopností.

A preto, milí zamestnávatelia, POZOR NA ŽENY PO MATERSKEJ! Môžu sa z nich stať mimoriadne výkonné, spoľahlivé a zodpovedné poklady pre vaše firmy a tímy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?