Zázračná (ne)všednosť

Autor: Martina Slneková | 23.6.2016 o 21:17 | (upravené 25.6.2016 o 2:56) Karma článku: 9,47 | Prečítané:  2637x

Pred 5 mesiacmi som sa stala matkou. Patrím medzi ženy, ktoré si na dieťa „počkali“, pretože som nemala úplne jasno v otázke materstva.

Vždy sa mi v hlave motala myšlienka, čoho všetkého sa budem musieť vzdať a čo všetko nebudem môcť robiť, keď budem mať dieťa...

Taktiež som nikdy nebola typ, ktorý by sa vyžíval v rutine. Robiť niečo dokola a zdokonaľovať to do úplnej perfekcie – nič pre mňa.

Lenže bábätko a materská – to vám je rutina ako vymaľovaná – nakŕmiť, prebaliť, pohrať sa, dať spať, uvariť, oprať, ožehliť a nakŕmiť, prebaliť, pohrať sa, dať spať, uvariť, oprať a ožehliť a.... život sa stane pomerne všednou záležitosťou. Na prvý pohľad. Aj mne sa tak javil. Mala som pocit, že sa zbláznim z toho, ako dokonale už viem prebaliť svoje dieťa.

Potom však nášho syna držím v náručí a on sa na mňa pozerá s onou príznačnou čistotou (aj šibalstvom, samozrejme) a bezbrannosťou a začínam chápať, prečo ľudstvo od nepamäti vyzdvihovalo rolu matky ako najdôležitejšie poslanie ženy.

Je to najvyššia možná forma pomoci. Do života vám vstúpi človek a zverí vám do rúk celú svoju existenciu. Kto by to bol povedal, že stať sa niekým, u koho druhý nájde bezpodmienečnú lásku a ochranu, bezvýhradnú vieru, že za neho budete bojovať do poslednej kvapky krvi, alebo absolútnu istotu, že každé vaše rozhodnutie bude v prvom rade v jeho záujme, môže byť tak obohacujúce a napĺňajúce. Je to pocit, ktorý „všednosť“ úlohy matky mení na čarovné momenty... a vôbec, snaha opísať ho slovami znamená degradovať ho na čosi pozemské.

Myslím, že nezištná pomoc je ten kľúč. Je odpoveďou na pocit prázdna v živote a odpoveďou na otázku, na čo som tu?

Vo svetle zážitkov, pocitov a úspechov, ktoré prežívam ako matka, sa mi moje doterajšie pracovné, športové alebo iné úspechy zdajú nedôležité. A myslím, že to neboli zanedbateľné výsledky.

Starostlivosť o dieťa je pomoc v „najnahejšej nahote“ – nesebecká, nevypočítavá, nezištná. Keď si spomeniem, kedy som v živote niekomu takto pomohla, bol to veľmi obdobný pocit.

Je to zvláštna paralela s každodenným životom, ktorý nám niekedy môže pripadať ako všednosť sama. Ale keď sa pre niekoho staneme absolútne pevným bodom dôvery, ochrany a náklonnosti, všedný chod čohokoľvek sa môže zmeniť na zázračnú jazdu... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?