Do starobinca ma nedostaneš!

Autor: Martina Slneková | 2.5.2015 o 15:27 | (upravené 2.5.2015 o 23:12) Karma článku: 6,53 | Prečítané:  1867x

Starobinec alebo domov dôchodcov? Jedno či druhé bola pre mňa donedávna neprípustná myšlienka...

Niekdajšie „domovy dôchodcov“ dnes nahradili menej pejoratívne „domy seniorov“. Prečo vlastne? Je domov viac ako dom? Alebo dôchodca niečo iné ako senior? Nech to je ako chce, pravdou je, že i vo mne samotnej dom dôchodcov (a starobinec tobôž) vyvolávajú nie práve pozitívne pocity a oživujú dlho a dôkladne pochovávané spomienky na nútené návštevy mojej babky v obdobnom zariadení.

Keď som bola nedávno požiadaná, aby som takéto zariadenie pre seniorov navštívila, striaslo ma. Asi nie som jediná, ktorá má s touto inštitúciou spojené najrôznejšie predsudky o nedôstojnom živote v akejsi ponurej „ubytovni“, kde to nevoní práve najvábenejšie, kde sa v jednej izbe tlačia štyria, piati a možno i viacerí starí ľudia a v smutnej atmosfére dožívania dostávajú stravu, ktorá nevyzerá veľmi zdravo a už vôbec nie chutne.

Desila som sa dňa, keď som do oného zariadenia mala vstúpiť. Akým prekvapením pre mňa bolo, že dlhodobé trendy presadzovania názvov ako „dom seniorov“ či „zariadenie pre seniorov“ a podobne nie je len akási „povrchová úprava“, ale dôkladná generálka! (Aspoň tam, kde som vkročila ja.)

Vošla som dnu a prekvapila ma príjemná vôňa. Áno, vôňa! Prvý šok. Potom nasledovalo zopár ďalších: ako som prechádzala chodbami, zdravil ma usmiaty a príjemný personál. Dostala som pozvanie na obed a jedla som presne to, čo klienti zariadenia – bolo to vynikajúce! Prechádzala som priestormi a videla som opatrovateľky zabrané do rozhovorov so seniormi, len tak na gauči vo vestibule. Izby boli čisté, presvetlené, krásne zariadené... Nevychádzala som z úžasu. No a keď mi predstavili vedúcu sestru tohto zariadenia, sánka mi padla až na zem. Viete si predstaviť chodiace srdce? Tak to je ona.

Vďaka mojim detským zážitkom z onoho zariadenia som vždy dobre chápala, prečo bolo umiestnenie rodiča do starobinca považované za najväčší nevďak na svete a prečo si človek potom mohol „spokojne“ žiť s výčitkami svedomia až do smrti. Ale musím povedať, že trendy sa menia – v dome seniorov, ktorý som navštívila, bolo niekoľko klientov, ktorí sa pre neho rozhodli sami a vyzerali veľmi spokojne.  

Neviem, či je tento štandard vo všetkých takýchto zariadeniach, ale ak áno, tak snímam klobúk pred každým jedným za to, že pre starých ľudí odkázaných na pomoc inej osoby, vytvorili a vytvárajú takéto príjemné podmienky pre život. 

 

Zdroj inšpirácie pre článok: www.domseniorovkarolina.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?