Povolanie „do všetkého lyžica“

Autor: Martina Slneková | 5.8.2014 o 21:54 | (upravené 6.8.2014 o 22:00) Karma článku: 6,30 | Prečítané:  1108x

Je mnoho schopných ľudí, ktorí dokážu robiť takmer čokoľvek alebo sa to v krátkej dobe naučiť a odvádzať veľmi dobrú prácu. Poznáte takých? Väčšinou im nechýba poriadna dávka tvorivosti a schopnosť pustiť sa do vecí, pre ktoré ich nadchnete.  A nadchnúť ich pre niečo nie je vôbec ťažké. Navyše sú plní nových nápadov, čo všetko by mohli robiť, rozbehnúť a kde by sa mohli angažovať...

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tento stav je požehnanie. Veď kto by nechcel byť taký šikovný a všestranný? Takíto ľudia nemajú problém zohnať prácu a málokedy ju musia hľadať cez portály s pracovnými ponukami, pretože vo svojom okolí sú známi výkonnosťou, ochotou a spoľahlivosťou. Takže, keď sa čírou náhodou ocitnú bez práce, určite im niekto nejakú v krátkom čase ponúkne.

Bola som tento typ.

Musím povedať, že s úľavou píšem v minulom čase a poviem vám prečo. Takýto človek totiž veľmi ťažko nachádza vlastné miesto v živote. Ťažko rozlišuje, ktoré z cieľov, ktoré dosahuje, sú skutočne jeho. Dokáže intenzívne a s výsledkami pracovať takmer na čomkoľvek. Jeho záujem o všetko naokolo je ako lepidlo, ktoré ho prichytí k množstvu aktivít a cieľov iných ľudí, ktorí sú dosť šikovní na to, aby takéhoto človeka „zapriahli do svojho koča“. Je ako motýľ, pre ktorý je celý svet veľká lúka s nádhernými kvetmi – každý inej farby, vône a účelu – ale jemu sa páčia všetky a tak sa snaží naraz sedieť na všetkých alebo ich rýchlo vystriedať, aby za svoj krátky život stihol ochutnať každý.

V určitej fáze života, v mladosti, by mohol byť tento stav možno aj vítaný – človek je mladý a jeho všestranný záujem a schopnosť mu umožňujú rozširovať si obzory a zvyšovať kvalifikáciu. Ale otázka je: kvalifikáciu na čo? Úspešní ľudia sú v drvivej väčšine tí, ktorí si zvolili jeden smer a stali sa v ňom skutočne profíkmi. Lenže problém „motýľa“ spočíva v tom, že je pre neho takmer nemožné identifikovať smer, ktorý by ho skutočne napĺňal a v ktorom by sa chcel vyprofilovať, pretože určité uspokojenie mu „tak nejako“ prinášajú všetky.

Mne sa podarilo urobiť zo seba „sústredného motýľa“ :). Pomohlo mi, keď som si v určitom bode začala klásť otázky a úprimne na ne odpovedať. Čo ma robí SKUTOČNE šťastnou? Keď sa človeku podarí niečo dosiahnuť, väčšinou má radosť, ale spýtala som sa: dosahovanie čoho mi spôsobuje, rýdze, nefalšované šťastie? Čomu som ochotná dať úplne všetko a pracovať na tom bez ohľadu na prekážky a prekážky vlastne ani nevnímam? Pri ktorej aktivite som k ostatným členom teamu nekonečne trpezlivá, veľkorysá a mám bezmedznú chuť im pomáhať a zlepšovať tak celý team? Kde mám pocit, že som ochotná prekonať a vyriešiť akýkoľvek problém v prospech celého teamu – nesebecky, bez vypočítavosti a s radosťou? Na čom dokážem dlhodobo a systematicky pracovať a dávať tomu energiu? Inými slovami, ktorá aktivita SOM ja?

A tak sa z jedného priemerne šťastného a občas aj nešťastného „motýľa“ (keď sa s nejakou tou kvetinkou trochu netrafil) stal niekto, kto si je vedomejší vlastného účelu a miesta v živote a v tom, čo robí nachádza skutočné potešenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?