Povolanie „do všetkého lyžica“

Autor: Martina Slneková | 5.8.2014 o 21:54 | (upravené 6.8.2014 o 22:00) Karma článku: 6,30 | Prečítané:  1130x

Je mnoho schopných ľudí, ktorí dokážu robiť takmer čokoľvek alebo sa to v krátkej dobe naučiť a odvádzať veľmi dobrú prácu. Poznáte takých? Väčšinou im nechýba poriadna dávka tvorivosti a schopnosť pustiť sa do vecí, pre ktoré ich nadchnete.  A nadchnúť ich pre niečo nie je vôbec ťažké. Navyše sú plní nových nápadov, čo všetko by mohli robiť, rozbehnúť a kde by sa mohli angažovať...

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tento stav je požehnanie. Veď kto by nechcel byť taký šikovný a všestranný? Takíto ľudia nemajú problém zohnať prácu a málokedy ju musia hľadať cez portály s pracovnými ponukami, pretože vo svojom okolí sú známi výkonnosťou, ochotou a spoľahlivosťou. Takže, keď sa čírou náhodou ocitnú bez práce, určite im niekto nejakú v krátkom čase ponúkne.

Bola som tento typ.

Musím povedať, že s úľavou píšem v minulom čase a poviem vám prečo. Takýto človek totiž veľmi ťažko nachádza vlastné miesto v živote. Ťažko rozlišuje, ktoré z cieľov, ktoré dosahuje, sú skutočne jeho. Dokáže intenzívne a s výsledkami pracovať takmer na čomkoľvek. Jeho záujem o všetko naokolo je ako lepidlo, ktoré ho prichytí k množstvu aktivít a cieľov iných ľudí, ktorí sú dosť šikovní na to, aby takéhoto človeka „zapriahli do svojho koča“. Je ako motýľ, pre ktorý je celý svet veľká lúka s nádhernými kvetmi – každý inej farby, vône a účelu – ale jemu sa páčia všetky a tak sa snaží naraz sedieť na všetkých alebo ich rýchlo vystriedať, aby za svoj krátky život stihol ochutnať každý.

V určitej fáze života, v mladosti, by mohol byť tento stav možno aj vítaný – človek je mladý a jeho všestranný záujem a schopnosť mu umožňujú rozširovať si obzory a zvyšovať kvalifikáciu. Ale otázka je: kvalifikáciu na čo? Úspešní ľudia sú v drvivej väčšine tí, ktorí si zvolili jeden smer a stali sa v ňom skutočne profíkmi. Lenže problém „motýľa“ spočíva v tom, že je pre neho takmer nemožné identifikovať smer, ktorý by ho skutočne napĺňal a v ktorom by sa chcel vyprofilovať, pretože určité uspokojenie mu „tak nejako“ prinášajú všetky.

Mne sa podarilo urobiť zo seba „sústredného motýľa“ :). Pomohlo mi, keď som si v určitom bode začala klásť otázky a úprimne na ne odpovedať. Čo ma robí SKUTOČNE šťastnou? Keď sa človeku podarí niečo dosiahnuť, väčšinou má radosť, ale spýtala som sa: dosahovanie čoho mi spôsobuje, rýdze, nefalšované šťastie? Čomu som ochotná dať úplne všetko a pracovať na tom bez ohľadu na prekážky a prekážky vlastne ani nevnímam? Pri ktorej aktivite som k ostatným členom teamu nekonečne trpezlivá, veľkorysá a mám bezmedznú chuť im pomáhať a zlepšovať tak celý team? Kde mám pocit, že som ochotná prekonať a vyriešiť akýkoľvek problém v prospech celého teamu – nesebecky, bez vypočítavosti a s radosťou? Na čom dokážem dlhodobo a systematicky pracovať a dávať tomu energiu? Inými slovami, ktorá aktivita SOM ja?

A tak sa z jedného priemerne šťastného a občas aj nešťastného „motýľa“ (keď sa s nejakou tou kvetinkou trochu netrafil) stal niekto, kto si je vedomejší vlastného účelu a miesta v živote a v tom, čo robí nachádza skutočné potešenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.


Už ste čítali?