(Pseudo)celebrity a celebrity alebo Moja sestra je celebrita...

Autor: Martina Slneková | 25.7.2014 o 20:23 | Karma článku: 7,42 | Prečítané:  2368x

Nielen na Slovensku sa za celebrity vydávajú ľudia, ktorých hodnoty sú prinajmenšom pochybné a prospešnosť ich odkazu pre spoločnosť prinajlepšom otázna.

Slová sa pre mňa v živote stali zaujímavou témou. Nie som žiadny jazykovedec, ale od istej doby intenzívne vnímam, ako pochopenie či nepochopenie slov formuje charakter a (ne)schopnosti jednotlivca, firmy ale aj celej spoločnosti. Vezmem si na mušku jednu oblasť, ktorá sa teší toľkej pozornosti takého neuveriteľného množstva ľudí - celebrity.

Slovo celebrita je prevzaté z anglického „celebrate“ a to pochádza z latinského celeber, celebr, čo znamená zhromaždiť sa s cieľom poctiť“, ale našla som aj výklad pôvodu ako „rešpektovať, ceniť si“ alebo „zachovávať dôstojnosť“ dokonca „často navštevovať“ atď.

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale stačí si pozrieť videoklipy a vyjadrenie zopár súčasných „top celebrít“ a nedá mi nezamyslieť sa nad tým, čo mám na nich alebo ich tvorbe vlastne ctiť, obdivovať alebo prečo by som sa mala okolo nich zhromažďovať.

Znova sa vrátim k pôvodu slova – rozumiem tomu tak, že celebritou by mal byť niekto, kto v nás vyvoláva rešpekt, koho si ceníme alebo kvôli nemu niekam zájdeme, aby sme mu prejavili obdiv alebo úctu. Ale prečo? Pretože nás inšpiruje, dodáva odvahu, pozdvihuje...  zhrnula by som to: „pretože prináša do života človeka a spoločnosti hodnotu, ktorá ho skvalitňuje“.

A tak nepovažujem za celebritu niekoho, kto natočí účelový klip plný polonahých až nahých zadkov a poprsí a má milióny pozretí na youtube len preto, že správne vykalkuloval úroveň vedomia väčšej časti online populácie určitej vekovej kategórie. Chápem, že oddaný fanúšik dostal hodnotu, po ktorej túžil... a ďalej?

Napríklad Suvereno, jeden z predstaviteľov slovenského „uvedomelého rappu“, urobil pieseň Osprostená mládež, kde tento fenomén spracoval po svojom. Nemôžem s ním nesúhlasiť.

Rolu umelca v spoločnosti dobre vystihol L. Ron Hubbard v knihe Veda o prežití, kde okrem iného napísal: „Vzhľadom na to, že umelec sa zaoberá budúcimi realitami, vždy sa snaží o vylepšenia a zmeny v existujúcej realite. Toto z neho nevyhnutne robí rebela voči status quo. Tým, že umelec predkladá nové reality budúcnosti, dosahuje každým dňom nenásilnú revolúciu.“ A krásne to povedal aj Oscar Wilde: „Umenie sa snaží narušiť jednotvárnosť, otroctvo návykov, tyraniu zvyku a degradovanie človeka na úroveň stroja.“

Vzhľadom na to, že hudba a film sú formy, ktorým venujeme pomerne dosť pozornosti, majú speváci a herci ako celebrity zrejme veľký vplyv na vytváraní kultúry a myslím, že práve preto majú voči spoločnosti zodpovednosť, ktorá presahuje rámec osobných výhod šikovného podnikateľa.

Celebritou sa podľa prapodstaty tohto slova zdá byť ten, kto je „oslavovaný“ a osobne to vnímam tak, že „oslavovať“ by som chcela niekoho, kto pozdvihuje človeka a spoločnosť a posúva ich vpred.

Keď Roger Federer povie: „Užíval som si pozíciu, v ktorej som bol ako tenista, pretože, keď som prehral, mohol som za to ja; keď som vyhral, mohol som za to ja. A skutočne som to mal rád, pretože som veľa hral aj futbal a nedokázal som vystáť, keď som mal vinu zvaliť na brankára,“ prezentuje postoj k životu, ktorý môže mnohých fanúšikov inšpirovať dokonca viac ako jeho 17 grand-slamových titulov. A status celebrity či niekoho, koho budem rada oslavovať potvrdil aj svojím výrokom: „Byť manželom je pre mňa rovnako veľká priorita ako byť otcom.“

Víťazka Pulitzerovej ceny, Alice Walker, raz povedala: „Ak nás umenie nemá urobiť lepšími, tak na čo preboha je?“ V tomto duchu som sa v roku 2007 spolu-atorsky podieľala na projekte Majáky (www.kniha-majaky.cz) s autormi, ktorí síce nie sú „top celebrity“ z titulných stránok, ale sú to obdivuhodní ľudia, ktorí inšpirujú a menia svoje okolie k lepšiemu.

Úžasných a inšpiratívnych ľudí, skutočných celebrít, je okolo nás mnoho. Pre mňa je to aj moja sestra. Som vďaka nej lepšia rovnako, ako vďaka Richardovi Bachovi a jeho knihe Ilúzie.

Myslím, že staré dobré latinské jadro slova nám hovorí, že každý môžeme byť tak trochu „celebritou“ – nie pre to, koľko ľudí sa na nás pozerá, ale aké hodnoty reprezentujeme.

 

Zdroje citátov:

http://www.goodreads.com/quotes/tag/art

http://www.brainyquote.com/quotes/authors/r/roger_federer.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.


Už ste čítali?